Helpdesk

Op 27 april heeft de PO-Raad met de vakbonden een onderhandelaarsakkoord gesloten voor een nieuwe cao. Als deze CAO PO 2016-2017 door de achterbannen wordt bekrachtigd, dan wijzigt een aantal regels. De informatie bij de gepubliceerde vragen en antwoorden is daarop nog niet aangepast. We doen dat zo snel mogelijk.

Welkom bij de Helpdesk. Hier kunt u antwoorden vinden op uw vragen.

Ik wil iets weten over…

Vragen en antwoorden over

  • Mag een werknemer met een bevoegdheid voor het voortgezet onderwijs als vakleerkracht in het primair onderwijs werken?

    Een werknemer die een bevoegdheid heeft voor het voortgezet onderwijs mag als vakleerkracht voor dat vak in het primair onderwijs werken, zie ook deze pagina van de Onderwijsinspectie. Een bevoegd docent Engels kan als vakleerkracht Engels in het PO werken en wordt in een L-schaal uitbetaald als vakleerkracht. Deze werknemer mag niet als groepsleerkracht in het PO werken, hiervoor is een diploma van de pabo vereist.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken.

  • Wat zijn de bewaartermijnen m.b.t. leerlingdossiers en dan meer specifiek de onderzoeksgegevens?

    Op de Aanpak IBP vindt u alle relevante informatie over bewaartermijnen en een (tijdelijke) handreiking bewaartermijnen po/vo.

    Bij vragen over leerlingdossiers geldt het volgende:
     

    Hoe lang mag ik als school het leerlingdossier bewaren?
    In het algemeen geldt dat u het leerlingdossier 2 jaar mag bewaren nadat de leerling van school is gegaan. Maar voor sommige gegevens geldt een langere bewaartermijn.

    Langer bewaren
    In sommige situaties staat er een langere bewaartermijn in andere wet- en regelgeving. U moet zich dan aan deze bewaartermijn houden. Bijvoorbeeld:

    • In het lager en voortgezet onderwijs geldt dat u gegevens over verzuim en afwezigheid en in- en uitschrijving 5 jaar moet bewaren nadat de leerling is uitgeschreven.
    • Gegevens over een leerling die naar een school voor speciaal onderwijs is doorverwezen, moet u als school 3 jaar na het vertrek van de leerling bewaren.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het onderwerp Overgang naar voortgezet onderwijs.

  • Geldt de uitkering in het kader van de 'dag van de leraar' voor alle werknemers die onder de cao po vallen?

    Alle werknemers ontvangen de uitkering 'dag van de leraar' (artikel 6.14c cao po), dus ook de conciërge en andere oop-ers. Het gaat om een bruto uitkering.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Heeft de CAO Primair Onderwijs een minimum of standaard karakter? Mag er bijvoorbeeld t.a.v. het salaris in positieve zin worden afgeweken van de bepalingen van de cao?

    Er is niet vastgelegd of alle bepalingen (de hele cao) of delen daarvan, zogeheten standaardbepalingen of minimumbepalingen zijn. De cao wordt gezien als een kaderstellende cao. Uit de bepalingen zelf zal (moeten) blijken of er binnen bepaalde kaders ruimte is voor eigen beleid. Daar waar dat niet zo is en de bepalingen eenduidig zijn, mag daarvan formeel niet worden afgeweken, ook niet in voor werknemer positieve zin.

    De salarisschalen voor werknemers zijn een resultaat van de onderhandelingen tussen cao-partners. Hierbij is het uitgangspunt dat de werknemer wordt bezoldigd volgens de bij zijn functie horende salarisschaal. Op grond van artikel 6.1 lid 5 cao po kan een werkgever een werknemer een extra periodiek toekennen indien een positieve beoordeling daar aanleiding voor geeft. Artikel 6.19 cao po geeft de mogelijkheid een gratificatie of toelage onder voorwaarden toe te kennen.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Financiën of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is het al duidelijk of vanaf 1 januari 2020 het hoofdstuk voor het bijzonder onderwijs uit de cao primair onderwijs ook op het openbaar onderwijs van toepassing zal zijn?

    Op grond van artikel 1.7, lid 2 cao primair onderwijs zullen bij de inwerkingtreding van de Wnra voor de werknemers in het openbaar onderwijs dezelfde arbeidsvoorwaarden en cao-bepalingen gelden als voor de werknemers in het bijzonder onderwijs.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is er sprake van een terugbetalingsverplichting als een medewerker, binnen 6 maanden na einde betaald ouderschapsverlof, bij ons uit dienst treedt?

    Alleen wanneer een werknemer een betrekking aanvaardt bij een andere onderwijsinstelling die door de rijksoverheid wordt bekostigd, hoeft de werknemer niet terug te betalen (artikel 8.21, lid 5 cao po).

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Wanneer een leraar zich ziek meldt in de vakantie heeft deze dan recht op compensatie van de niet genoten vakantie?

    Voor leraren en OOP-ers in het primair onderwijs geldt hetzelfde. Artikel 8.1 lid 4 en 5 cao po is van toepassing. Er vindt enkel compensatie plaats indien een werknemer in een jaar (van oktober tot oktober) door ziekte minder dan 160 uren vakantieverlof heeft genoten. Als de werknemer een weekje ziek is in de zomervakantie en de rest van het jaar niet ziek is, heeft deze dus geen recht op compensatie. 

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Ondersteuning bij Werkgeverszaken.

  • Moet een nieuwe medewerker die woonachtig is in België of Duitsland in Nederland een VOG aanvragen of volstaat een verklaring van de eigen woongemeente?

    De Nederlandse wet schrijft een VOG voor die in Nederland is afgegeven. Lees meer op de website van Justis

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Sociale veiligheid.

  • Hoe lang blijft een schriftelijke waarschuwing geldig? Moet deze na verloop van tijd uit het personeelsdossier worden verwijderd?

    Er bestaan geen vaste regels over hoe lang een waarschuwing geldig is. Bij de geldigheid van een waarschuwing worden de volgende punten in acht genomen:

    • Hoe erg het incident was waarvoor de werknemer een waarschuwing heeft gekregen;
    • Hoe lang het geleden is dat de werknemer de officiële waarschuwing heeft gehad;
    • Hoe veel officiële waarschuwingen de werknemer al in zijn personeelsdossier heeft.

    Doordat er geen wettelijke termijnen zijn rond de geldigheid van een waarschuwing raden we aan om in de waarschuwing op te nemen tot wanneer deze van kracht is. Daarnaast kunt u ook aangeven wat de consequenties zijn bij een nieuw incident binnen dit tijdsbestek. Door zoveel mogelijk informatie op te nemen, zal het dossier completer worden. Wanneer de waarschuwingsperiode voorbij is en zich geen herhalingen hebben voorgedaan, heeft deze waarschuwing geen toegevoegde waarde meer. De waarschuwing kan dan uit het personeelsdossier worden verwijderd.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken.

  • Hoe verhoudt de bestuurlijke visitatie zich tot het toezichtkader?

    Uit ervaring weten we dat de zelfevaluatie van meerwaarde kan zijn ter voorbereiding op een Inspectiebezoek. Maar de zelfevaluatie of het traject biedt geen garantie voor de beoordeling van de Inspectie. Uiteindelijk is datgene wat het bestuur in de zelfevaluatie investeert en de reflectie daarin op het eigen handelen ook bepalend voor wat het bestuur uit de visitatie kan halen. Ook is een bestuurlijk visitatietraject niet bedoeld om aan een herstelopdracht van de Inspectie te voldoen. Het kan echter wel helpen om te checken of je als bestuur op de goede weg bent.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Goed Bestuur of de onderwerpen Bestuurlijke visitatie en Professionalisering schoolbesturen.

Pagina's