Helpdesk Cao primair onderwijs

Op 27 april heeft de PO-Raad met de vakbonden een onderhandelaarsakkoord gesloten voor een nieuwe cao. Als deze CAO PO 2016-2017 door de achterbannen wordt bekrachtigd, dan wijzigt een aantal regels. De informatie bij de gepubliceerde vragen en antwoorden is daarop nog niet aangepast. We doen dat zo snel mogelijk.

Welkom bij de Helpdesk. Hier kunt u antwoorden vinden op uw vragen.

Ik wil iets weten over…

Vragen en antwoorden binnen Cao primair onderwijs

  • Vervallen de bovenwettelijke vakantie-uren uit art. 8.3 CAO PO indien de werknemer deze niet binnen een jaar heeft opgenomen?

    Vervallen de bovenwettelijke vakantie-uren uit art. 8.3 CAO PO indien de werknemer deze niet binnen een jaar heeft opgenomen?

    De uren uit art. 8.3 van de CAO PO zijn een aanvulling op de vakantie-uren uit art. 8.1 CAO PO. Dit betekent dat dit bovenwettelijke vakantie-uren zijn. Bovenwettelijke vakantie-uren kennen een vervaltermijn van vijf jaar. Deze termijn begint te lopen aan het einde van het jaar waarin deze vakantiedagen zijn opgebouwd.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is het mogelijk om positief af te wijken van de regeling Zapo, waarin staat dat de bezoldiging na 1 jaar ziekte naar 70% van het salaris gaat?

    In artikel 4, lid 1 van de regeliging ZAPO staat dat de bezoldiging na 1 jaar ziekte naar 70% van het salaris gaat over de uren die een werknemer ziek is. Is er een mogelijkheid om hier positief van af te wijken?

    De betreffende cao-bepaling is imperatief geformuleerd daardoor moet de werkgever de korting op het salaris toepassen. Indien deze korting niet toegepast wordt dit door de accountant als onrechtmatig bestempeld. 

    De afspraak is dat de totale uitkering aan de werknemer over de twee ziektejaren samen gemeten niet meer dan 170% van het laatstverdiende loon zal bedragen. Dit is het resultaat van afspraken die tijdens het najaarsoverleg van november 2004 in de Stichting van de Arbeid. Van deze afspraak en de betreffende bepaling kan niet worden afgeweken.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is het voor een openbaar schoolbestuur verplicht om een transitievergoeding te betalen per 1 januari 2020, ook als er nog geen nieuwe CAO PO is afgesloten?

    Per 1 januari 2020 geldt voor ons als openbaar schoolbestuur de Wet arbeidsmarkt in balans en de Wet normalisering rechtspositie ambtenaren. Is het voor een openbaar schoolbestuur verplicht om een transitievergoeding te betalen voor personeelsleden die ontslagen worden per januari 1 2020, ook als er nog geen nieuwe CAO PO is afgesloten?

    De transitievergoeding is geen onderdeel van de CAO PO en is verplicht op grond van de wet. Deze is geldig per 1 januari 2020, ook voor het openbaar onderwijs, ongeacht of er een nieuwe cao is afgesloten.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Geldt de uitkering in het kader van de 'dag van de leraar' voor alle werknemers die onder de cao po vallen?

    Alle werknemers ontvangen de uitkering 'dag van de leraar' (artikel 6.14c cao po), dus ook de conciërge en andere oop-ers. Het gaat om een bruto uitkering.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is het al duidelijk of vanaf 1 januari 2020 het hoofdstuk voor het bijzonder onderwijs uit de cao primair onderwijs ook op het openbaar onderwijs van toepassing zal zijn?

    Op grond van artikel 1.7, lid 2 cao primair onderwijs zullen bij de inwerkingtreding van de Wnra voor de werknemers in het openbaar onderwijs dezelfde arbeidsvoorwaarden en cao-bepalingen gelden als voor de werknemers in het bijzonder onderwijs.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is er sprake van een terugbetalingsverplichting als een medewerker, binnen 6 maanden na einde betaald ouderschapsverlof, bij ons uit dienst treedt?

    Alleen wanneer een werknemer een betrekking aanvaardt bij een andere onderwijsinstelling die door de rijksoverheid wordt bekostigd, hoeft de werknemer niet terug te betalen (artikel 8.21, lid 5 cao po).

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Mag ik een leraar aanstellen vanaf het moment dat de werkzaamheden starten (een week voor aanvang van het schooljaar)?

    Ja, dat mag. Op een school kan al voor het einde van de schoolvakantie worden gewerkt.
    Door het vervallen van art. 6.12 in de cao PO 2014-2015 kunt u een leraar aanstellen vanaf het moment dat zijn werkzaamheden aanvangen.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Wat wordt onder kennelijk tijdelijke aard (artikel 3.1, lid 3 CAO PO) verstaan?

    Onder kennelijk tijdelijk wordt al het tijdelijke werk verstaan, dus niet het werken op formatie.

    Van kennelijk tijdelijk is bijvoorbeeld sprake indien er tijdelijk extra geld beschikbaar is gesteld, als er tijdelijk een project wordt gedraaid, als het tijdelijk bijvoorbeeld druk is op de administratie omdat er wijzigingen in het systeem doorgevoerd moeten worden. Ook is er sprake van tijdelijkheid indien er een werknemer met pensioen gaat, er al een nieuwe kandidaat voor de vaste functie gevonden is, maar deze kandidaat pas met ingang van het komende schooljaar kan komen werken. Als de werknemer nu met pensioen gaat, is er tot begin schooljaar sprake van een tijdelijke vacature.
    Een echte grens is er niet te geven, het begrip is niet uitgewerkt in de cao PO zodat het breed uitgelegd kan worden. Hoofdregel is en blijft dat er bij vast werk een vast contract gegeven moet worden.
     

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Is het toegestaan om kandidaten met een MBO-diploma sociaal pedagogisch werk of een HBO-diploma sociaal pedagogische hulpverlening aan te nemen voor de functie van onderwijsassistent?

    Voor onderwijsassistenten gelden geen wettelijke bevoegdheidseisen. Dit betekent dat u een kandidaat met een MBO-diploma sociaal pedagogisch werk of een HBO-diploma sociaal pedagogische dienstverlening kunt aannemen, indien de kandidaat aan de door het schoolbestuur gestelde functie-eisen voldoet. 

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp Cao primair onderwijs.

  • Hebben partners van moeders vanaf 1 januari 2019 recht op vijf dagen kraamverlof na de geboorte van het kind?

    Vanaf 1 januari 2019 krijgen partners van de moeder recht op vijf dagen kraamverlof. Zij mogen dit opnemen in de vier weken na de geboorte van het kind. In art. 8.7 lid 1 sub l CAO PO staat dat de werknemer recht heeft op twee dagen kraamverlof. Indien er in een cao andere afspraken staan dan in de wet, gelden deze nog tot uiterlijk 1 juli 2019. Klopt het dat werknemers in het primair onderwijs tot 1 juli 2019 recht hebben op twee dagen kraamverlof? Of hebben zij vanaf 1 januari 2019 recht op vijf dagen kraamverlof?

    Werknemers in het primair onderwijs hebben vanaf 1 januari 2019 recht op vijf dagen kraamverlof. Bij de totstandkoming van de CAO PO hebben de sociale partners nooit de intentie gehad om af te wijken van de wettelijke regels omtrent het kraamverlof. De sociale partners in het primair onderwijs blijven ook na de invoering van de Wet WIEG de wet volgen.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of de onderwerpen Arbeidsrecht actueel en Cao primair onderwijs.

Pagina's