Helpdesk CAO PO

Op 27 april heeft de PO-Raad met de vakbonden een onderhandelaarsakkoord gesloten voor een nieuwe cao. Als deze CAO PO 2016-2017 door de achterbannen wordt bekrachtigd, dan wijzigt een aantal regels. De informatie bij de gepubliceerde vragen en antwoorden is daarop nog niet aangepast. We doen dat zo snel mogelijk.

Welkom bij de Helpdesk. Hier kunt u antwoorden vinden op uw vragen.

Ik wil iets weten over…

Vragen en antwoorden binnen CAO PO

  • Als een werknemer voor de vakantie 100% hersteld wordt gemeld, en binnen vier weken na de vakantie weer uitvalt, is er dan sprake van doorlopend ziekteverlof?

    Ja. Een nieuwe ziekteperiode ontstaat pas nadat de werknemer daadwerkelijk vier weken zijn werkzaamheden heeft hervat. De (zomer)vakantie telt dus niet mee voor de vaststelling van deze vier weken.

    Artikel 6 ZAPO is hierop van toepassing. Dit artikel heeft een relatie met de bepaling van de korting van 30% na de termijn van 12 maanden waarin de werknemer eerst zijn volle bezoldiging behoudt. Om een nieuwe termijn van 12 maanden te laten lopen dient een werknemer volgens de CAO zijn werkzaamheden daadwerkelijk vier weken hervat te hebben. Een schoolvakantie telt dus volgens de CAO niet mee bij de bepaling van het daadwerkelijk hervatten. Het is ons bekend dat UWV die definitie van daadwerkelijke hervatting niet hanteert bij het bepalen van de 104 weken voor een eventuele WIA-uitkering. Maar dat staat los van de bepaling van de 12-maandstermijn voor de salariskorting.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Ik ben bezig met het rooster voor volgend schooljaar. Kan een werknemer een specifieke vrije dag claimen?

    In principe heeft een werknemer geen vaste werkdagen maar wordt in onderling overleg afspraken gemaakt welke dagen een werknemer werkt. Er wordt hierbij rekening gehouden met de door de werknemer aangedane verplichtingen (bij een andere werkgever of in de privé sfeer). Zie artikel 2.11, lid 2 en 4 CAO PO wanneer het basismodel wordt gevolgd en artikel 2.14, lid 4 voor het overlegmodel.

    Wanneer er in onderling overleg niet uitgekomen wordt, dan neemt uiteindelijk de werkgever een gemotiveerd besluit waarbij hij de organisatie belangen en de belangen van de werknemer tegen elkaar afweegt. De werknemer kan tegen dit besluit bezwaar aantekenen.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Mijn werknemer weet al dat hij na het ouderschapsverlof minder gaat werken. Kan ik het betaald ouderschapsverlof nu al vaststellen op de nieuwe werktijdfactor of moet de werknemer het ouderschapsverlof na afloop terugbetalen?

    Het is mogelijk om voor aanvang van het ouderschapsverlof al rekening te houden met de nieuwe werktijdfactor. Zo wordt voorkomen dat de werknemer achteraf het betaald ouderschapsverlof moet terugbetalen. U kunt dit echter niet zelf beslissen, dit kan alleen in overleg met de werknemer. Op grond van de cao PO wordt het ouderschapsverlof namelijk berekend over de werktijdfactor op de dag voorafgaand aan het verlof en vindt er verrekening plaats indien de werknemer binnen zes maanden na afloop van het gehele ouderschapsverlof minder gaat werken.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Worden onbetaald verlof en ouderschapsverlof in mindering gebracht op de eenmalige uitkering van € 500,- euro van april 2017?

    De berekening van de eenmalige uitkering gaat op dezelfde wijze als de uitkering i.v.m. de dag van de leraar. Dit betekent dat dezelfde kortingen worden toegepast. In bijlage A9 van de CAO PO staan deze kortingen. Zowel het onbetaald verlof als het (betaald en onbetaald) ouderschapsverlof zijn van invloed op de eenmalige uitkering van april 2017.  

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Is Bevrijdingsdag (5 mei) een verplichte vrije dag voor onze werknemers of niet?

    5 mei is een nationale feestdag. Vaak is in cao’s geregeld of werknemers die dag vrij zijn. Dit is ook het geval in de CAO PO. Hierin is geregeld dat 5 mei een algemeen erkende feestdag is (zie de begripsbepalingen op blz. 35). De werknemers zijn dus vrij deze dag. Wel wordt 5 mei van het vakantieverlof afgeschreven, zie art. 8.1 lid 1 sub a. CAO PO. 

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Moet een werknemer in april in dienst zijn om recht te hebben op de eenmalige uitkering van april 2017?

    De eenmalige uitkering in april 2017 is in de cao opgenomen in art. 6.14d. De opbouw van de uitkering in april 2017 werkt hetzelfde als de opbouw voor de dag van de leraar. De uitkering wordt opgebouwd over 4 maanden, € 125,00 per maand bij een fulltime dienstverband. Als de werknemer bijvoorbeeld per 1 maart 2017 uit dienst gaat, dan heeft hij recht op € 250,00 omdat hij twee maanden heeft opgebouwd.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Wij willen een medewerker aannemen die behoort tot het doelgroepregister in het kader van de Participatiewet. UWV geeft aan dat in de cao po een aparte salaristabel is opgenomen voor deze categorie. Is dit correct?

    Medewerkers die tot de doelgroep van de banenafspraak behoren, mogen ook worden ingeschaald in andere schalen dan die uit artikel 6.8 van de CAO PO. Bijvoorbeeld in een schaal die aansluit bij de functie die men gaat uitoefenen, zoals (assistent-)conciërge of administratief medewerker.

    Het is wel een risico om meer te betalen dan het minimumloon. Als een medewerker op termijn zelfstandig in staat blijkt te zijn om het minimumloon te verdienen, dan gaat deze persoon uiteindelijk buiten de doelgroep vallen.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Mag iemand met een min-maxcontract van 16-40 uur ook op eigen, structurele formatie ingezet worden?

    Het is de bedoeling van de cao-bepaling dat het min-maxcontract alleen wordt ingezet voor vervanging. Indien er voor het minimum aantal uren per week geen vervangingswerk beschikbaar is, dan is het mogelijk om de werknemer ander werk te laten doen dan vervangingswerk. Men kan de werknemer met een min-max contract echter niet structureel op eigen formatie inzetten.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • In de cao is opgenomen dat een werkgever in het openbaar onderwijs de cao als algemeen verbindend voorschrift voor het personeel van zijn scholen moet vaststellen. Heeft u een suggestie hoe we dat moeten doen?

    Een schoolbestuur in het openbaar onderwijs dient op grond van artikel 33 WPO een rechtspositieregeling voor het personeel vast te stellen.

    De volgende concepttekst kan hiervoor worden gebruikt:

    ,,Het bevoegd gezag van … heeft in zijn vergadering van … besloten om voor de werknemers van zijn scholen voor het openbaar primair onderwijs, de rechtspositieregeling als bedoeld in artikel 33 van de Wet op het Primair Onderwijs, met ingang van 1 juli 2016 van toepassing te verklaren de CAO-PO 2016-2017 inclusief de daarbij behorende bijlagen. Genoemde regeling is van kracht tot het moment waarop door het bevoegd gezag met betrekking tot deze rechtspositieregeling anders of nader zal worden besloten.''

    In deze voorbeeldtekst is nadrukkelijk géén einddatum genoemd. Wanneer de cao afloopt per 1-10-2017 blijven de regels van toepassing tot het besluit wordt herroepen, bijvoorbeeld omdat een volgende cao is afgesloten. Door geen einddatum te noemen, kunnen openbare schoolbesturen voorkomen dat er een vacuüm ontstaat in een cao-loos tijdperk.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

  • Een werknemer is als gevolg van haar zwangerschap ziek en ontvangt sinds het begin van het nieuwe schooljaar een Ziektewet-uitkering. Heeft zij recht op compensatie vakantieverlof?

    Nee, de vakanties worden niet meer gecompenseerd indien de werknemer tijdens de vakantie ziek wordt/is. (Dit geldt ook voor OOP’ers). Art. 8.6 cao PO sluit compensatie van vakantieverlof met ziekteverlof uit. Echter moet de werknemer wel in een jaar 160 uur (wettelijk) vakantieverlof kunnen genieten. Blijft de werknemer een jaar ziek en is hij niet in de gelegenheid gesteld om minimaal 160 uur op te nemen in het jaar, dan heeft hij recht op compensatie tot 160 uur, zie art. 8.1 lid 5 CAO PO.

    Alleen indien sprake is van zwangerschaps- en bevallingsverlof en samenloop met vakantieverlof vindt compensatie plaats. Als de werknemer ziek wordt op het moment dat er al recht op zwangerschapsverlof is, maar het zwangerschapsverlof nog niet is ingegaan, dan worden deze dagen wel gecompenseerd, zie art. 3:1 lid 4 Wazo.

    Meer weten?

    Kijk ook eens bij het thema Werkgeverszaken of het onderwerp CAO PO.

Pagina's