Werkgeverszaken

Veelgestelde vragen

  • Ik heb tijdelijk een vervanger gehad voor een corona-afwezige. Op welke grond kan ik de uitkeringskosten van die vervanging melden bij het Participatiefonds?

    Dat hangt ervan af of je de corona-afwezige als ziek hebt aangemerkt, of dat die gebruikmaakt van buitengewoon verlof.

    Gaat het om vervanging van iemand op buitengewoon verlof (artikel 8.8 cao PO 2018-2019, of artikel 8.7 cao PO 2019-2020), dan kun je een vergoedingsverzoek indienen op artikel 4:31 van het reglement PF, onder de daar geldende voorwaarden.

    Is de corona-afwezige als ziek aangemerkt, dan kan gebruik worden gemaakt van artikel 4:27 van het reglement PF, onder de daar geldende voorwaarden.

    Meer informatie vind je op de site van het Participatiefonds

  • Een aantal leraren willen op vakantie naar een land waarvoor het reisadvies 'oranje' geldt. Wat is het advies van de PO-Raad?

    Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat vanaf 15 juni het reisadvies aangepast wordt. Vanaf dat moment is het weer mogelijk op vakantie te gaan naar andere landen binnen de EU/Schengenzone. Het reisadvies voor deze landen wordt aangepast van 'oranje' (vakantiereizen afgeraden) naar geel (vakantiereizen mogelijk, let op risico’s). Vakantiereizen naar landen buiten het EU/Schengengebied worden voorlopig afgeraden. Raadpleeg voor de meest actuele informatie de website Nederland Wereldwijd van het ministerie van Buitenlandse Zaken.

    Mag ik mijn werknemer verbieden om op vakantie te gaan naar een risicogebied?

    Negatief reisadvies ('rood') of noodzakelijke reizen ('oranje')
    Een werkgever mag ervan uitgaan dat een werknemer geen reis maakt naar landen waarvoor 'code rood' of 'code oranje' geldt (zie hiervoor het reisadvies van het Ministerie van Buitenlandse Zaken). Gaat een werknemer toch naar zo’n gebied, dan wordt een quarantaine van twee weken bij terugkomst dringend aangeraden.

    Omdat een werknemer vooraf weet dat hij/zij bij terugkomst in quarantaine moet, kan het zijn dat de werknemer zijn werk niet (volledig) kan verrichten omdat hij of zij fysiek op school aanwezig moet zijn. In dat geval kan gesteld worden dat het niet-werken voor risico van werknemer komt, met als gevolg dat geen recht op loon bestaat. Het is verstandig de werknemer voor vertrek hierover schriftelijk te informeren. 

    Veiligheidsrisico’s (geel) of geen bijzondere veiligheidsrisico’s (groen)

    Naar landen met 'code geel' of 'code groen' kan gereisd worden, ook als dat niet noodzakelijk is. Vakantie wordt beschouwd als een niet-noodzakelijke reis. Een werknemer kan daarom vakantie genieten in deze landen. 

    Bekijk voor meer veelgestelde vragen en antwoorden rondom het coronavirus www.weeropschool.nl 

  • Hoe ga je om met vervangingscontracten als iemand in de risicogroep valt of een huisgenoot heeft in de risicogroep en daardoor niet kan werken?

    In de cao wordt onderscheid gemaakt tussen vervangingswerkzaamheden en ziektevervangingen. In het kader van de huidige coronacrisis is dan de vraag of en in welke gevallen een vervanger op basis van een regulier vervangingscontract werkt of wanneer de vervanging geldt als ziektevervanging. Dit onderscheid is belangrijk in verband met de ketenbepaling, die voor ziektevervangingen ruimer is.

    Van belang is de vraag of een werknemer normaal gesproken zou werken (bijvoorbeeld bij lichte verkoudheidsklachten). Als een werknemer normaal gesproken zou werken, dan is geen sprake van ziekte. In dat geval is dus verstandig met een regulier vervangingscontract te werken (en de ketenregel voor vervangingen aan te houden).

    Als een werknemer ziek is en/of zich ziek heeft gemeld, dan kun je wel een vervanger inschakelen op basis van een ziektevervangingscontract. Het kan zijn dat niet helemaal duidelijk is of nu wel of niet sprake is van ziekte. In dat geval zou je kunnen overwegen om – voor de zekerheid - gebruik te maken van een regulier vervangingscontract. Dan houd je je in ieder geval aan de ‘strengste’ ketenregel en voorkom je dat je achteraf voor de onaangename verrassing van een contract voor onbepaalde tijd komt te staan.

    Overigens geldt voor besturen die zijn aangesloten bij het Vervangingsfonds dat dit onderscheid niet relevant is voor de vraag of de kosten worden vergoed, in beide gevallen is dat zo.