Heeft de CAO Primair Onderwijs een minimum of standaard karakter? Mag er bijvoorbeeld t.a.v. het salaris in positieve zin worden afgeweken van de bepalingen van de cao?

Er is niet vastgelegd of alle bepalingen (de hele cao) of delen daarvan, zogeheten standaardbepalingen of minimumbepalingen zijn. De cao wordt gezien als een kaderstellende cao. Uit de bepalingen zelf zal (moeten) blijken of er binnen bepaalde kaders ruimte is voor eigen beleid. Daar waar dat niet zo is en de bepalingen eenduidig zijn, mag daarvan formeel niet worden afgeweken, ook niet in voor werknemer positieve zin.

De salarisschalen voor werknemers zijn een resultaat van de onderhandelingen tussen cao-partners. Hierbij is het uitgangspunt dat de werknemer wordt bezoldigd volgens de bij zijn functie horende salarisschaal. Op grond van artikel 6.1 lid 5 cao po kan een werkgever een werknemer een extra periodiek toekennen indien een positieve beoordeling daar aanleiding voor geeft. Artikel 6.19 cao po geeft de mogelijkheid een gratificatie of toelage onder voorwaarden toe te kennen.